Uporabite funkcije upravljanja porabe energije v tem razdelku za najboljše ravnovesje med zmogljivostjo in prihrankom energije.
Komplet polnljivih baterij
V računalnik je vgrajen komplet polnjivih baterij, zaradi česar je mobilno računalništvo dejansko izvedljivo. Ko je računalnik priključen v električno vtičnico, se baterija polni. Če računalnik uporabljate, ko nimate dostopa do električne vtičnice, se izprazni baterija, da se zagotovi elektrika, ki je potrebna za delovanje računalniškega sistema.
Baterijo lahko polnite, kadar koli želite. Kompleti baterij za računalnike Lenovo podpirajo več načinov polnjenja, ki so primerni za različne navade glede porabe energije. Aktivni način polnjenja baterije lahko preklopite v aplikacijah Lenovo Vantage ali Lenovo PC Manager.
Na polnjenje baterije vpliva tudi njena temperatura. Priporočeno temperaturno območje za polnjenje baterije je med 10 °C (50 °F) in 35 °C (95 °F).
Temperaturo baterije lahko preverite v aplikaciji Lenovo Vantage.
Če želite kar se da podaljšati življenjsko dobo baterije, se mora potem, ko je napolnjena, izprazniti na 94 % ali manj, preden se bo spet lahko polnila.
Običajni način
Običajni način je najosnovnejši način polnjenja. V običajnem načinu ponavadi traja 2 do 4 ure, da se baterija napolni od 0 % do 100 %.
Način hitrega polnjenja
Če želite, da se baterija napolni hitreje kot v običajnem načinu, preklopite način polnjenja baterije v način hitrega polnjenja.
Način varčevanja
Če je računalnik stalno priključen v električno vtičnico, razmislite o preklopu načina polnjenja baterije v način varčevanja. V načinu varčevanja baterija ne bo popolnoma napolnjena. Namesto tega bo napolnjenost baterije vzdrževana med 75 %–80 %. To je koristno za dolgoročno življenjsko dobo baterije.
Če želite, da se baterija pred začetkom uporabe računalnika popolnoma napolni, onemogočite način varčevanja tako, da način polnjenja baterije preklopite v običajni ali hitri način polnjenja.
Način polnjenja baterije ponoči
Nekateri ljudje uporabljajo računalnike po ustaljenem vzorcu. Ob koncu delovnega dne z računalnikom je raven napolnjenosti baterije v njem nizka. Ponoči priključijo računalnike v napajanje, saj želijo, da je baterija naslednje jutro popolnima napolnjena, tako da lahko računalnik izključijo iz napajanja in ga začnejo uporabljati za službene namene. Te dejavnosti se izvedejo približno ob istem času vsak dan. Če imate podobne navade tudi vi, razmislite o tem, da za baterijo omogočite način polnjenja baterije ponoči.
Način polnjenja baterije ponoči vpliva na polnjenje baterije v nočnih urah, to je v času, ko običajno spite. Ko je omogočena ta funkcija, računalnik redno prilagaja vzorec polnjenja na podlagi opažanja, kdaj računalnik ponoči priključite v napajanje in ga zjutraj izključite iz njega. Ponoči se baterija napolni do določene ravni, pri čemer se ta raven napolnjenosti potem nekaj časa ohranja in se polnjenje do 100 % nadaljuje šele pozneje. Način polnjenja baterije ponoči zagotavlja varno polnjenje ponoči in je koristno za dolgoročno življenjsko dobo baterije.
- Če je omogočen način polnjenja baterije ponoči in če računalnik kak dan v nasprotju z navado zjutraj izključite iz napajanja veliko prej kot običajno, baterija morda ne bo popolnoma napolnjena.
- Če komplet baterij v računalniku podpira način polnjenja baterije ponoči, ga lahko omogočite v računalnikih Lenovo Vantage ali Lenovo PC Manager.
Obnovitev zmogljivosti popolnoma napolnjene baterije
Če je računalnik stalno priključen v električno vtičnico in se baterija redko izprazne, se baterija morda ne bo napolnila do polne zmogljivosti, tudi če merilnik baterije prikazuje 100-odstotno raven napolnjenosti baterije. Zmogljivost popolnoma napolnjene baterije lahko preprosto obnovite tako, da baterijo izpraznite in jo znova napolnite.
1. korak
Izključite računalnik in ga uporabljajte, dokler se raven napolnjenosti baterije ne zmanjša na manj kot 20 %.
2. korak
Priključite računalnik in napolnite baterijo do 100 %.
Zaustavitev računalnika
Ko nehate uporabljati računalnik in ga ne boste kmalu spet uporabljali, ga izklopite.
1. korak
Izberite možnost Start (Začetek) ➙ Power (Napajanje).
2. korak
Izberite Shut down (Zaustavitev).
Nastavite vedenje gumba za vklop
Če pritisnete gumb za vklop, računalnik privzeto preklopi v način spanja. Vedenje gumba za vklop lahko spremenite v nadzorni plošči sistema Windows.
1. korak
V iskalno polje Windows vpišite Control Panel (Nadzorna plošča) in pritisnite Enter. Odprite nadzorno ploščo in izberite pogled z velikimi ali majhnimi ikonami.
2. korak
Izberite možnosti porabe energije in potem izberite funkcijo stikala za vklop.
Preklop računalnika v način spanja
Če računalnik prenehati uporabljati, vendar ga boste kmalu spet uporabljati, ga lahko preklopite v način spanja. Računalnik se bo hitreje prebudil iz načina spanja, da boste lahko delali naprej.
1. korak
Izberite možnost Start (Začetek) ➙ Power (Napajanje).
2. korak
Izberite možnost Sleep (Spanje).
Prilagajanje nastavitev časovnih omejitev za varčevanje z energijo
Če nastavite ustrezne časovne omejitve za preklop računalnika v način spanja in izklop vgrajenega zaslona, je to učinkovit način zmanjšanje porabe energije računalnika. V operacijskem sistemu Windows so privzete nastavitve časovne omejitve za ta dva elementa, ki jih lahko prilagodite po želji.
1. korak
Izberite Start (Začetek) ➙ Settings (Nastavitve) ➙ System (Sistem) ➙ Power & battery (Napajanje in baterija) ➙ Screen, sleep, & hibernation timeouts (Zaslon, spanje in časovne omejitve mirovanja).
2. korak
Prilagodite nastavitve.
Za prenosne računalnike lahko nastavite ločene časovne omejitve za dva primera uporabe: ko je računalnik priključen v električno omrežje in ko se napaja prek baterije.
Privzete nastavitve časovnih omejitev za varčevanje z energijo
V operacijskem sistemu računalnika so privzeto omogočene naslednje časovne omejitve. Te nastavitve lahko prilagodite po svojih željah.
Z nastavitvijo ustreznih časovnih omejitev lahko učinkovito zmanjšate porabo energije računalnika. Če želite učinkovito onemogočiti funkcijo varčevanja z energijo, ne nastavite preveč dolgih časovnih omejitev.
Tabela 1: Privzete nastavitve časovne omejitve za preklop računalnika v način spanja in izklop zaslona
Dejanje za varčevanje z energijo |
Stanje napajanja |
Časovna omejitev |
Izklop zaslona |
Priključen |
5 |
Baterija |
3 |
Preklop računalnika v način spanja |
Priključen |
5 |
Baterija |
3 |
Če želite računalnik preklopiti iz načina spanja, pritisnite gumb za vklop ali poljubno tipko na tipkovnici.
Načini delovanja sistema
Pri družbi Lenovo smo prednastavili več načinov, na katere lahko deluje računalnik. Največja dovoljena zmogljivost, poraba energije in omejitev hitrosti ventilatorja hladilnega telesa se med načini delovanja razlikujejo. Ko želite preklopiti med načini delovanja, upoštevajte naslednja pogoja:
- okolje, v katerem uporabljate računalnik, in
- opravila, ki se izvajajo v računalniku.
Način delovanja lahko preklopite v vnaprej nameščeni aplikaciji Lenovo Vantage ali Lenovo PC Manager. Kot bližnjico lahko uporabite tudi kombinacijo tipk fn + Q.>Za večino računalnikov Lenovo so običajno na voljo trije načini. V spodnji tabeli so navedeni načini delovanja in priporočeni pogoji za posamezen način.
Načini delovanja, navedeni v tabeli, so opisni in morda niso enaki kot načini, ki jih prikaže aplikacija.
Tabela 2: Načini delovanja in priporočeni pogoji uporabe
Način delovanja |
Priporočeni pogoji |
Velika učinkovitost delovanja |
- Računalnik je priključen v električno vtičnico.
- Želite najboljšo učinkovitost delovanja.
- Vseeno vam je, če je ventilator nekoliko hrupen.
|
Samodejno (ravnovesje) |
Načrtujete pogosto preklapljanje med različnimi opravili računalnika v določenem obdobju. |
Varčevanje z energijo (tiho) |
- Računalnik uporablja za delovanje baterijo.
- Želite, da je računalnik čim bolj tih.
|
V samodejnem (ravnovesje) načinu računalnik dinamično preklaplja med načinom visoke zmogljivosti in načinom varčevanja z baterijo (tihim) glede na opravila, ki se izvajajo v računalniku.
Prilagodljiva hitrost osveževanja zaslona (pri izbranih modelih)
Vsebina, prikazana na zaslonu računalnika, se stalno osvežuje, čeprav z očmi tega morda ne opazite. Hitrost osveževanja zaslona zadeva število, kolikokrat na sekundo se samodejno osveži vsebina zaslona, in se meri v hertzih (Hz).
Hitrost osveževanja 60 Hz je v večini primerov ustrezna in je energetsko učinkovita. Vendar višja hitrost osveževanja pri gledanju videoposnetkov ali igranju videoiger običajno omogoča bolj nemoteno gledanje.
Zasloni nekaterih računalnikov Lenovo podpirajo dvojne hitrosti osveževanja. Pri takem računalniku lahko možnost za zaslon ročno preklopite tako, da deluje pri višji ali nižji hitrosti osveževanja. Za operacijske sisteme Windows so ročne nastavitve običajno na voljo prek možnosti Settings (Nastavitve) ➙ System (Sistem) ➙ Display (Zaslon). Za preklop hitrosti osveževanja zaslona lahko kot bližnjico uporabite tudi kombinacijo tipk fn + R.
Nekateri zasloni ne podpirajo dvojnih hitrosti osveževanja. Če ne najdete nastavitev za spreminjanje hitrosti osveževanja zaslona, je hitrost osveževanja zaslona morda nespremenljiva ali pa je ni mogoče ročno spremeniti.