Pomocou funkcií správy napájania uvedených v tejto časti dosiahnete najlepšiu rovnováhu medzi výkonom a efektívnou spotrebou.
Nabíjateľná batéria
Váš počítač obsahuje vstavanú nabíjateľnú batériu, vďaka ktorej je mobilná práca s počítačom realitou. Keď je počítač pripojený do elektrickej zásuvky, prebieha nabíjanie batérie. Ak používate počítač, keď nemáte prístup k elektrickej zásuvke, batéria sa vybíja, aby dodávala elektrickú energiu, ktorú počítačový systém potrebuje na prevádzku.
Batériu môžete nabíjať, kedykoľvek chcete. Batérie počítačov Lenovo podporujú viacero režimov nabíjania, ktoré sú vhodné pre rôzne návyky pri používaní energie. Režim aktívneho nabíjania batérie môžete prepnúť v aplikácii Lenovo Vantage alebo Lenovo PC Manager.
Nabíjanie batérie ovplyvňuje aj teplota batérie. Odporúčaný teplotný rozsah na nabíjanie batérie je v intervale od 10 °C do 35 °C.
V aplikácii Lenovo Vantage môžete skontrolovať teplotu batérie.
Ak chcete maximalizovať životnosť batérie, po plnom nabití ju musíte najskôr vybiť pod úroveň 94 % alebo nižšie a až potom znova nabiť.
Normálny režim
Normálny režim predstavuje základný režim nabíjania. V normálnom režime trvá nabíjanie batérie z úrovne 0 % na 100 % obvykle 2 až 4 hodiny.
Režim rýchlonabíjania
Ak chcete batériu nabíjať rýchlejšie než v normálnom režime, prepnite nabíjanie batérie na režim rýchlonabíjania.
Úsporný režim
Ak máte počítač stále pripojený do elektrickej zásuvky, môžete zvážiť prepnúť nabíjanie batérie do úsporného režimu. V úspornom režime sa batéria úplne nenabije. Namiesto toho sa nabitie batérie bude udržiavať v rozmedzí 75 % – 80 %. Je to prospešné pre dlhodobé zdravie batérie.
Ak chcete, aby bola batéria pred uvedením počítača do prevádzky úplne nabitá, vypnite úsporný režim prepnutím nabíjania batérie do normálneho režimu alebo režimu rýchlonabíjania.
Režim nočného nabíjania batérie
Niektorí ľudia používajú počítač podľa pravidelného vzorca. Pracovný deň ukončia s počítačom na nízkej úrovni nabitia batérie. V noci zapájajú svoje počítače a na druhý deň ráno chcú mať batériu plne nabitú, aby mohli počítač odpojiť a uviesť ho do prevádzky. Tieto činnosti sa vykonávajú každý deň približne v rovnakom čase. Ak sa vám to páči, zvážte zapnutie režimu nočného nabíjania batérie.
Režim nočného nabíjania batérie ovplyvňuje nabíjanie batérie počas nočných hodín, teda v čase, keď zvyčajne spíte. Keď je táto funkcia zapnutá, počítač pravidelne prispôsobuje svoje správanie pri nabíjaní na základe pozorovania toho, kedy počítač večer pripojíte a kedy ho ráno odpojíte. Počas noci sa batéria nabije na určitý rozsah, v ktorom sa udržiava dlhší čas, a potom sa ďalej nabíja na 100 %. Režim nočného nabíjania batérie zabezpečuje bezpečné nabíjanie počas noci a je prospešný pre dlhodobý stav batérie.
- Ak pri zapnutom režime nočného nabíjania batérie jeden deň porušíte svoju rutinu a ráno odpojíte počítač oveľa skôr ako zvyčajne, môže sa stať, že batéria nebude úplne nabitá.
- Ak batéria vášho počítača podporuje režim nočného nabíjania batérie, môžete ho povoliť v Lenovo Vantage alebo Lenovo PC Manager.
Obnovenie plnej kapacity batérie
Ak je váš počítač stále pripojený k elektrickej zásuvke a batéria sa zriedka vybíja, batéria nemusí byť nabitá na plnú kapacitu, aj keď merač batérie hlási 100 % nabitie. Plný nabíjací potenciál batérie môžete obnoviť jednoduchým vybitím a opätovným nabitím batérie.
Krok 1
Odpojte počítač a používajte ho, kým nabitie batérie neklesne pod 20 %.
Krok 2
Zapojte počítač a nabite batériu na 100 %.
Vypnutie počítača
Keď skončíte s používaním počítača a neplánujete ho čoskoro opäť používať, vypnite ho.
Krok 1
Vyberte položku Štart ➙ Napájanie.
Krok 2
Vyberte položku Vypnúť.
Nastavenie funkcie tlačidla napájania
Pri predvolenom nastavení sa pri stlačení tlačidla napájania prepne počítač do režimu spánku. Správanie tlačidla napájania však môžete zmeniť v ovládacom paneli systému Windows.
Krok 1
Do vyhľadávacieho poľa Windows zadajte Ovládací panel a potom stlačte kláves Enter. Otvorte ovládací panel a zobrazte ho pomocou veľkých alebo malých ikon.
Krok 2
Vyberte možnosti napájania a potom si vyberte, čo bude robiť tlačidlo napájania.
Prepnutie počítača do režimu spánku
Ak potrebujete prestať používať počítač, ale plánujete zakrátko obnoviť jeho používanie, môžete ho prepnúť do režimu spánku. Počítač sa rýchlejšie prebudí z režimu spánku, čo vám umožní vrátiť sa k práci, ktorú ste ukončili.
Krok 1
Vyberte položku Štart ➙ Napájanie.
Krok 2
Vyberte položku Uspať.
Úprava nastavení časového limitu na úsporu energie
Účinnou metódou zníženia spotreby energie počítača je nastavenie vhodných časových limitov na prechod počítača do režimu spánku a na vypnutie zabudovanej obrazovky. Operačný systém Windows obsahuje predvolené nastavenia časového limitu pre tieto dve položky, ktoré môžete upraviť tak, aby lepšie vyhovovali vašim preferenciám.
Krok 1
Vyberte položky Štart ➙ Nastavenia ➙ Systém ➙ Napájanie a batéria ➙ Časové limity pre obrazovku, spánok a dlhodobý spánok.
Krok 2
Upravte nastavenia.
V prípade notebookov môžete nastaviť špeciálne časové limity pre dve situácie používania: keď je počítač zapojený do elektrickej siete a keď sa napája z batérie.
Predvolené nastavenia časového limitu pre úsporu energie
V operačnom systéme počítača sú v predvolenom nastavení zapnuté nasledujúce časové limity. Tieto nastavenia môžete upraviť tak, aby lepšie vyhovovali vašim preferenciám.
Nastavenie vhodných časových limitov je účinnou metódou na zníženie spotreby energie vášho počítača. Vyhnite sa príliš dlhým limitom, aby ste túto funkciu úspory energie mohli efektívne vypnúť.
Tabuľka 1: Predvolené nastavenia časového limitu pre prechod počítača do režimu spánku a vypnutie obrazovky
Akcia úspory energie |
Stav napájania |
Časový limit |
Vypnutie obrazovky |
Z elektrickej siete |
5 |
Z batérie |
3 |
Prepnutie počítača do režimu spánku |
Z elektrickej siete |
5 |
Z batérie |
3 |
Ak chcete počítač prebudiť z režimu spánku, stlačte tlačidlo napájania alebo ľubovoľný kláves na klávesnici.
Prevádzkové režimy systému
Spoločnosť Lenovo prednastavila niekoľko režimov, v ktorých môže váš počítač fungovať. Maximálny dosiahnuteľný výkon, spotreba energie a limit otáčok ventilátora chladiča sa v jednotlivých prevádzkových režimoch líšia. Ak chcete prepnúť prevádzkové režimy, zvážte nasledujúce podmienky.
- Prostredie, v ktorom pracujete s počítačom, a
- úlohy na ňom spustené.
Prevádzkový režim môžete prepínať v predinštalovanej aplikácii Lenovo Vantage alebo Lenovo PC Manager. Ako skratku môžete použiť aj kombináciu klávesov fn + Q.>Pre väčšinu počítačov Lenovo sú zvyčajne k dispozícii tri režimy. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené prevádzkové režimy a odporúčané podmienky pre každý režim.
Prevádzkové režimy uvedené v tabuľke sú opisné a nemusia sa zhodovať s režimami zobrazenými v aplikácii.
Tabuľka 2: Prevádzkové režimy a odporúčané podmienky používania
Prevádzkový režim |
Odporúčané podmienky |
Vysoký výkon |
- Váš počítač je pripojený do elektrickej zásuvky.
- Chcete najlepší výkon a
- nevadí vám trošku hlučný ventilátor.
|
Automatický (vyvážený) |
Plánujete často prepínať medzi rôznymi počítačovými úlohami počas určitého obdobia. |
Úsporný (tichý) |
- Váš počítač sa napája z batérie alebo
- chcete čo najtichší počítač.
|
V automatickom (vyvážený) režime počítač dynamicky prepína medzi režimom vysokého výkonu a úsporným (tichým) režimom v závislosti od úloh spustených v počítači.
Nastaviteľná obnovovacia frekvencia obrazovky (pri vybratých modeloch)
Vaše oči si to možno nevšimnú, ale obsah zobrazený na obrazovke počítača sa neustále obnovuje. Obnovovacia frekvencia obrazovky označuje počet obnovení obsahu obrazovky za sekundu a meria sa v hertzoch (Hz).
Obnovovacia frekvencia 60 Hz je dostatočná pre väčšinu situácií a je energeticky efektívna. Pri sledovaní videí alebo hraní videohier však vyššia obnovovacia frekvencia zvyčajne poskytuje plynulejší zážitok zo sledovania.
Obrazovky niektorých počítačov Lenovo podporujú dve obnovovacie frekvencie. V prípade takéhoto počítača môžete ručne prepnúť jeho obrazovku tak, aby pracovala s vyššou alebo nižšou obnovovacou frekvenciou. V prípade operačných systémov Windows sa ručné nastavenia zvyčajne nachádzajú v časti Nastavenia ➙ Systém ➙ Obrazovka. Ako skratku môžete použiť aj kombináciu klávesov na prepínanie obnovovacej frekvencie obrazovky fn + R.
Nie všetky obrazovky podporujú dve obnovovacie frekvencie. Ak neviete nájsť nastavenia na zmenu obnovovacej frekvencie obrazovky, obnovovacia frekvencia obrazovky je možno pevne daná alebo ju nemožno zmeniť ručne.