Използвайте функциите за управление на захранването в този раздел, за да постигнете най-добър баланс между производителност и енергийна ефективност.
Акумулаторна батерия
Компютърът има вградена акумулаторна батерия, която позволява използването му като мобилно устройство. Когато компютърът е включен в електрически контакт, батерията се зарежда. Ако използвате компютъра, когато нямате достъп до електрически контакт, батерията се разрежда, за да захранва с електричество компютърната система, което е необходимо за работата й.
Можете да зареждате батерията по всяко време, когато искате. Батериите на компютрите Lenovo поддържат множество режими на зареждане, които са подходящи за различни навици на потребление. Можете да превключвате активния режим на зареждане на батерията в Lenovo Vantage или Lenovo PC Manager.
Зареждането на батерията зависи и от температурата й. Препоръчителният температурен диапазон за зареждане на батерията е между 10°C (50°F) и 35°C (95°F).
Можете да проверите температурата на батерията в Lenovo Vantage.
За да увеличите живота на батерията, след като батерията бъде напълно заредена, трябва да се изтощи до или под 94%, преди да бъде заредена отново.
Нормален режим
Нормалният режим е най-основният режим за зареждане. В нормален режим обикновено са необходими от 2 до 4 часа за зареждане на батерията от 0% на 100%.
Режим на бързо зареждане
Ако искате батерията да се зарежда по-бързо, отколкото в нормален режим, превключете я в режим на бързо зареждане.
Режим на съхранение
Ако компютърът е включен постоянно в електрически контакт, можете да превключите зареждането на батерията в режим на съхранение. В режима на съхранение батерията няма да бъде зареждана напълно. Вместо това зарядът на батерията ще се поддържа в рамките на 75% – 80%. Това е полезно за дългосрочния живот на батерията.
Ако искате батерията да бъде напълно заредена, преди да занесете компютъра на работа, дезактивирайте режима на съхранение, като превключите батерията в режим на нормално или бързо зареждане.
Нощен режим на зареждане на батерията
Някои хора следват регулярен модел, когато използват компютрите си. Те завършват работния си ден с разредена батерия на компютъра. Включват компютрите си вечер и искат батерията да бъде напълно заредена за следващата сутрин, за да могат да изключат компютъра от контакта и да го занесат на работа. Тези дейности се случват приблизително по едно и също време всеки ден. Ако сте от тези хора, обмислете възможността да активирате нощен режим на зареждането на батерията.
Нощният режим на зареждане на батерията оказва влияние върху зареждането на батерията през нощта, времето, когато обикновено спите. Когато тази функция е активирана, компютърът регулярно приспособява поведението си на зареждане в зависимост от това дали го включвате в контакта за през нощта и го изключвате на сутринта. През нощта батерията се зарежда до определен диапазон и се поддържа в този диапазон за продължителен период, преди да бъде заредена допълнително до 100%. Нощният режим на зареждане на батерията осигурява безопасно зареждане през нощта и е полезно за дългосрочния живот на батерията.
- Когато нощният режим на зареждане на батерията е активиран, ако някой ден нарушите обичайното си поведение, като на сутринта изключите компютъра от контакта много по-рано от обикновено, може да откриете, че батерията не е напълно заредена.
- Ако батерията на компютъра поддържа нощен режим на зареждането на батерията, той може да бъде активирана в Lenovo Vantage или Lenovo PC Manager.
Възстановяване на пълния капацитет на батерията
Ако компютърът е включен постоянно в електрически контакт и батерията рядко се разрежда, тя може да не се зареди до пълния си капацитет дори ако индикаторът за състоянието й показва 100% заряд. Можете да възстановите пълния потенциал за зареждане на батерията просто като я разредите и я заредите отново.
Стъпка 1
Изключете компютъра от контакта и го използвайте, докато зарядът на батерията падне под 20%.
Стъпка 2
Включете компютъра в електрическия контакт и заредете батерията до 100%.
Изключване на компютъра
Когато приключите с използването на компютъра и не смятате да възобновите работа с него скоро, го изключете.
Стъпка 1
Изберете Старт ➙ Захранване.
Стъпка 2
Изберете Изключване.
Задаване на поведение на бутона за захранване
По подразбиране натискането на бутона поставя компютъра в режим на заспиване. Въпреки това можете да промените поведението на бутона за захранването в контролния панел на Windows.
Стъпка 1
Въведете Контролен панел в полето за търсене на Windows и натиснете Enter. Отворете контролния панел и задайте изгледа на големи или малки икони.
Стъпка 2
Изберете Опции за захранването и след това щракнете на Вашия избор, какво да прави бутонът за захранването.
Превключване на компютъра в режим на заспиване
Ако трябва да спрете да използвате компютъра, но планирате да възобновите работата не след дълго, можете да го поставите в режим на заспиване. Компютърът ви ще се събуди по-бързо от режим на заспиване и ще можете да продължите работата си от там, откъдето сте прекъснали.
Стъпка 1
Изберете Старт ➙ Захранване.
Стъпка 2
Изберете Заспиване.
Коригиране на настройките за времето на изчакване с цел пестене на енергия
Задаването на подходящи времена на изчакване за влизане на компютъра в режим на заспиване и изключване на вградения екран е ефикасен метод за намаляване на консумацията на енергия на компютъра. Операционната система Windows се предоставя със стандартни настройки на времето на изчакване за тези два елемента, които можете да коригирате, за да отговарят по-добре на вашите предпочитания.
Стъпка 1
Изберете Старт ➙ Настройки ➙ Система ➙ Захранване и батерия ➙ Времена на изчакване за екрана, заспиване и хибернация.
Стъпка 2
Коригирайте настройките.
За преносими компютри можете да зададете отделни времена на изчакване за два варианта на използване: когато компютърът е включен в електрическата мрежа и когато работи на батерия.
Стандартни настройките за времето на изчакване с цел пестене на енергия
В операционната система на компютъра по подразбиране са активирани следните времена на изчакване. Можете да коригирате тези настройки според предпочитанията си.
Задаването на подходящи времена на изчакване е ефикасен метод за намаляване на консумацията на енергия на компютъра. Избягвайте прекалено дълги времена на изчакване, защото така на практика дезактивирате тази функция за пестене на енергия.
Таблица 1: Стандартни настройки за времето на изчакване за влизане на компютъра в режим на заспиване и за изключване на екрана
Действие за пестене на енергия |
Състояние на захранването |
Време на изчакване |
Изключване на екрана |
Включен в електрическата мрежа |
5 |
На батерия |
3 |
Превключване на компютъра в режим на заспиване |
Включен в електрическата мрежа |
5 |
На батерия |
3 |
За да събудите компютъра от режим на заспиване, натиснете бутона за захранване или произволен клавиш на клавиатурата.
Режими на работа на системата
Lenovo има няколко предварително зададени режима, в които компютърът може да работи. Максималното ниво на производителност, консумацията на енергия и ограничението на скоростта за вентилатора на радиатора се различават в зависимост от режимите на работа. Вземете предвид следните условия, когато искате да превключите режимите на работа.
- Средата, в която използвате компютъра, и
- задачите, които се изпълняват на него.
Можете да превключите режима на работа в предварително инсталираното приложение Lenovo Vantage или Lenovo PC Manager. Като пряк път можете да използвате също така клавишната комбинация fn + Q.>Обикновено за повечето компютри Lenovo се предлагат три режима. В таблицата по-долу са посочени режимите на работа и препоръчителните условия за всеки режим.
Режимите на работа, посочени в таблицата, са описателни и е възможно да не са същите като показваните от приложението.
Таблица 2: Режими на работа и препоръчителните им условия на използване
Режим на работа |
Препоръчителни условия |
High Performance |
- Компютърът е включен в електрически контакт.
- Искате най-добрата производителност и
- не ви интересува дали вентилаторът издава малко шум.
|
Автоматичен (баланс) |
Планирате често да превключвате между различни компютърни задачи за определен период от време. |
Енергоспестяващ (тих) |
- Компютърът работи на захранване от батерията или
- Искате да е възможно по-тих.
|
В режим „Автоматичен (баланс)“ компютърът динамично превключва между режимите „Висока производителност“ и режим „Енергоспестяващ (тих)“ в зависимост от изпълняваните задачи.
Регулируема честота на опресняване на дисплея (за избрани модели)
Очите ви може да не го забелязват, но съдържанието, което се показва на екрана на компютъра, се опреснява непрекъснато. Честотата на опресняване на дисплея се отнася за броя пъти в секунда, когато съдържанието на екрана се опреснява, и се измерва в херцове (Hz).
Честота на опресняване от 60 Hz е подходяща за повечето ситуации и е енергийноефективна. Когато обаче гледате видеа или играете видеоигри, по-високата честота на опресняване обикновено осигурява по-плавно визуално изживяване.
Дисплеят на някои компютри Lenovo поддържа две честоти на опресняване. Дисплеят на такъв компютър може ръчно да се превключи да работи на по-високата или по-ниската честота на опресняване. При операционните системи Windows ръчните настройки обикновено се намират в Настройки ➙ Система ➙ Дисплей. Като пряк път можете също така да използвате клавишната комбинация fn + R за превключване на честотата на опресняване на дисплея.
Не всички дисплеи поддържат две честоти на опресняване. Ако не можете да намерите настройките за промяна на честотата на опресняване на дисплея, тя може да е фиксирана или да не може да се променя ръчно.