Hvala vam što ste izabrali Lenovo® Yoga! Ovo Uputstvo za korisnike sadrži sve osnove u vezi sa vašim Yoga 7/7i 2-in-1 serija, uključujući, ali ne isključivo, specifikacije, operativni sistem, prečice na tastaturi, upravljanje potrošnjom energije, podešavanje firmvera i najčešće postavljena pitanja. Istražite ovo uputstvo i naučite kako da koristite Yoga 7/7i 2-in-1 serija.

Pregled

Ključne funkcije

Saznajte više

Najčešće postavljena pitanja

Pritisnite i držite dugme za napajanje dok se računar ne isključi. Zatim, ponovo pokrenite računar.

  1. Pažljivo izvucite adapter za naizmeničnu struju i odmah isključite računar. Što pre isključite računar iz napajanja, utoliko pre ćete sprečiti oštećenja od kratkih spojeva.
    Pažnja: Iako možete da izgubite neke podatke ili poslove ako naglo isključite računar, ukoliko ga ostavite uključenim, može da postane neupotrebljiv.
  2. Sačekajte dok ne budete sigurni da se sva tečnost osušila pre nego što ponovo uključite računar.
    OPREZ:
    Nemojte da pokušavate da ocedite tečnost okretanjem računara. Ako vaš računar ima otvore za odvod na dnu tastature, tečnost će se ocediti kroz rupice.

Na vašem računaru je možda omogućena funkcija Flip to Start. Mnogi Lenovo prenosni računari imaju senzor koji može da otkrije ugao pod kojim se poklopac otvara. Kada otvorite poklopac, senzor to može da otkrije. Ako je omogućena funkcija Flip to Start, računar će reagovati tako što će se automatski pokrenuti.

Ako vam se ne dopada ova funkcija, možete da je onemogućite. Funkcija Flip to Start može biti omogućena ili onemogućena u uslužnom programu za podešavanje firmvera računara ili aplikaciji Lenovo Vantage.

Ako računar sadrži senzor ambijentalnog svetla, možda je omogućena funkcija prilagođavanja osvetljenosti. Senzor svetla može da otkrije intenzitet okolne svetlosti. Pomoću podataka koje pruža senzor, operativni sistem može dinamički da podesi osvetljenost ekrana.

Funkcija prilagođavanja osvetljenosti operativnog sistema može da se onemogući. U operativnom sistemu Windows postavke prilagođavanja osvetljenosti obično možete da pronađete u meniju Settings (Postavke) ➙ System (Sistem) ➙ Display (Ekran).

  1. Kliknite desnim klikom na ikonu mreže the network icon sa desne strane trake sa zadacima.
  2. Izaberite Diagnose network problems (Dijagnostikuj probleme sa mrežom) i pratite uputstva na ekranu.

Greške sa plavim ekranom se javljaju kada neki ozbiljan problem prouzrokuje neočekivano isključivanje ili ponovno pokretanje operativnog sistema Windows. Da biste ispravili greške, možete da preduzmete sledeće korake da biste koristili alatku za rešavanje problema sa plavim ekranom u aplikaciji Get Help:

Korak 1
U polje za pretragu Windows Search unesite Get Help (Zatraži pomoć) i pritisnite Enter.
Korak 2
U polje za pretragu aplikacije Get Help unesite Troubleshoot BSOD error (Rešavanje BSOD problema), a zatim pritisnite Enter.
Korak 3
Pratite detaljna uputstva u vodiču.

Treperenje ekrana u sistemu Windows je obično izazvano problemom sa upravljačkim programom ekrana ili nekompatibilnom aplikacijom. Prvo možete da utvrdite da li je problem uzrokovan problemom sa upravljačkim programom ekrana ili nekompatibilnom aplikacijom tako što ćete proveriti da li Menadžer zadataka treperi. Pritisnite kombinaciju tastera Ctrl+Alt+Delete ili Ctrl+Shift+Esc da biste otvorili upravljač zadacima.

  1. Ako treperi i upravljač zadacima, problem verovatno nastaje zbog upravljačkog programa ekrana. U tom slučaju, vratite upravljački program ekrana:
    1. U polje za pretragu Windows Search unesite device manager (upravljač uređajima) i pritisnite Enter.
    2. U opciji Display adapters (Adapteri ekrana) izaberite adapter ekrana.
    3. Izaberite karticu Driver (Upravljački program), a zatim izaberite Roll Back Driver (Vrati upravljački program).
    4. Kliknite na Yes (Da) da biste vratili upravljački program i ponovo pokrenite računar.
    Ako opcija Roll Back Driver (Vrati upravljački program) nije dostupna, to znači da Windows nema prethodni upravljački program koji može da vrati. U tom slučaju možete da pokušate sa ažuriranjem ili instaliranjem upravljačkog programa ekrana na kartici Driver (Upravljački program).
  2. Ako upravljač zadacima ne treperi, problem verovatno izaziva nekompatibilna aplikacija. U tom slučaju, ažurirajte ili deinstalirajte nekompatibilnu aplikaciju:
    1. U prodavnici Microsoft Store ili na lokaciji proizvođača proverite da li neka aplikacija mora da se ažurira. Ako da, ažurirajte aplikaciju.
    2. Ako korak a ne pomogne, deinstalirajte aplikaciju:
      1. Izaberite meni Start na traci zadataka, zatim izaberite Settings (Postavke).
      2. Izaberite Apps (Aplikacije) ➙ Installed apps (Instalirane aplikacije).
      3. Pomerajte listu nadole, pronađite aplikaciju koju želite da deinstalirate i izaberite Uninstall (Deinstaliraj).
      4. U iskačućem prozoru izaberite opciju Uninstall (Deinstaliraj).
      5. Ako se od vas zatraži da potvrdite izbor, kliknite na Yes (Da).
        Proverite u aplikaciji koju ste nedavno koristili da li se treperenje ekrana obično javlja u određenoj aplikaciji. Ako je tako, prvo deinstalirajte tu aplikaciju.
      Kada završite deinstaliranje aplikacije, ponovo pokrenite računar i proverite da li je rešen problem sa treperenjem ekrana. Ako nije, deinstalirajte jednu po jednu aplikaciju dok se problem ne reši.

Dodirna pločica možda ne reaguje zato što ste je onemogućili ili je upravljački program za dodirnu pločicu zastareo ili ne radi. Da biste rešili problem, možete da pokušate sledeće.

  • Omogućavanje dodirne pločice:
    1. Idite u meni Start ➙ Settings (Postavke) ➙ Bluetooth & devices (Bluetooth i uređaji) ➙ Touchpad (Dodirna tabla).
    2. Uključite prekidač Touchpad (Dodirna tabla).
      Alternativno, možete da pritisnete i kombinaciju tastera fn + M da omogućite ili onemogućite dodirnu pločicu.
  • Ažuriranje drajvera dodirne pločice:
    1. U polje za pretragu operativnog sistema Windows unesite Device Manager (Upravljač uređajima), a zatim pritisnite Enter.
    2. Kliknite na ikonu strelice > pored opcije Human Interface Devices (Uređaji za interakciju sa korisnicima) da biste proširili ovaj odeljak.
    3. Kliknite desnim tasterom miša na dodirnu tablu, izaberite opciju Update driver (Ažuriraj upravljački program) i pratite uputstva na ekranu.
  • Ako se javi problem sa dodirnom pločicom nakon nedavnog ažuriranja upravljačkog programa, pratite sledeća uputstva za vraćanje ranije instaliranog upravljačkog programa:
    1. U polje za pretragu operativnog sistema Windows unesite Device Manager (Upravljač uređajima), a zatim pritisnite Enter.
    2. Kliknite na ikonu strelice > pored opcije Human Interface Devices (Uređaji za interakciju sa korisnicima) da biste proširili ovaj odeljak.
    3. Kliknite desnim tasterom miša na dodirnu tablu i izaberite stavku Properties (Svojstva).
    4. U opciji Driver (Upravljački program) izaberite Roll Back Driver (Vrati upravljački program) i pratite uputstva na ekranu.

Ako se jave bilo kakvi problemi sa zvukom, na primer ako nema zvuka ili ako ne radi ispravno, pokušajte da rešite probleme na sledeće načine:

  1. Proverite postavke zvuka:
    1. Idite na Start ➙ Settings (Postavke) ➙ System (Sistem) ➙ Sound (Zvuk).
    2. Proverite da li su izlazni i ulazni uređaji zvuka ispravno izabrani.
      Ako koristite eksterni audio uređaj, proverite da li je pravilno povezan sa računarom.
    3. Proverite da li je jačina zvuka pravilno podešena i da računar nije potpuno utišan.
  2. Pokrenite alatku za rešavanje problema sa zvukom:
    • Idite na Start ➙ Settings (Postavke) ➙ System (Sistem) ➙ Sound (Zvuk).
    • U opciji Advanced (Napredno) pronađite Troubleshoot common sound problems (Rešavanje čestih problema sa zvukom) i kliknite na opciju Output devices (Izlazni uređaji) ili Input devices (Ulazni uređaji) da pronađete i rešite problem.

Više rešenja za probleme sa zvukom potražite na stranici https://support.lenovo.com/solutions/ht501860.

Ako ne možete da pokrenete ili pronađete vašu kameru, isprobajte sledeća rešenja jedno po jedno da biste utvrdili problem i rešili ga:

  1. Proverite je li kamera dobro povezana ili je prekrivena:
    • Ako koristite spoljnu kameru, proverite da li ste je povezali na ispravan USB konektor na računaru.
    • Ako koristite integrisanu kameru, pomerite zatvarač kamere ili prekidač kamere u položaj uključeno.
  2. Ako koristite integrisanu kameru, možda je onemogućena. Da biste omogućili kameru:
    1. Otvorite meni Start, zatim kliknite na Settings (Postavke) ➙ Bluetooth & devices (Bluetooth i uređaji) ➙ Camera (Kamera).
    2. Proverite da li je kamera povezana ili onemogućena. Ako je onemogućena, omogućite kameru.
  3. Možda aplikacije koje koristite kameru nemaju odobren pristup. Da biste odobrili pristup kameri:
    1. Otvorite meni Start i izaberite Settings (Postavke) ➙ Privacy & security (Privatnost i bezbednost) ➙ Camera (Kamera).
    2. Uključite prekidač Camera access (Pristup kameri) i prekidač Let apps access your camera (Dozvoli aplikacijama da pristupe kameri).
  4. Postavke antivirusnog softvera mogu da blokiraju pristup kameri. Idite na postavke antivirusnog softvera i deblokirajte pristup.
  5. Upravljački program kamere je možda deinstaliran ili zastareo. Da biste ažurirali upravljački program kamere:
    1. U polje za pretragu Windows Search unesite device manager (upravljač uređajima) i pritisnite Enter.
    2. Kliknite na Device Manager (Upravljač uređajima) na listi rezultata. Otvoriće se prozor upravljača uređajima.
    3. Kliknite na ikonu strelice > pored opcije Camera (Kamera) da biste proširili ovaj odeljak.
    4. Kliknite desnim tasterom miša na kameru koju želite da ažurirate.
    5. Izaberite Update driver (Ažuriraj upravljački program) i pratite uputstva na ekranu.
  6. Ako kamera i dalje ne radi, pokrenite automatizovanu alatku za rešavanje problema sa kamerom u aplikaciji Get Help. Da biste otvorili aplikaciju Get Help:
    • Otvorite meni Start, kliknite na Settings (Postavke) ➙ Privacy & security (Privatnost i bezbednost) ➙ Camera (Kamera).
    • Pomerite se nadole do kraja. Kliknite na Get help (Zatraži pomoć) i pratite uputstva na ekranu.

Ako tastatura ne radi ili kuca pogrešne znakove, pokušajte sa sledećim rešenjima da biste utvrdili problem i rešili ga:

  1. Proverite da li je tastatura dobro povezana.
    • Ako koristite tastaturu sa kablom, proverite da li je ispravno povezana sa računarom ili pokušajte da je povežete na neki drugi kompatibilni konektor na računaru.
    • Ako koristite bežičnu tastaturu, proverite da li je uključena. Proverite da li je dongl ispravno uključen u računar ili da li je uspostavljena Bluetooth veza sa računarom.
  2. Proverite da li je raspored na tastaturi ispravan. Uradite sledeće:
    1. Idite na Settings (Postavke) ➙ Time & language (Vreme i jezik) ➙ Language & region (Jezik i region).
    2. Pod Preferred languages (Željeni jezici) kliknite na tri vodoravne tačke pored glavnog željenog jezika i izaberite Language options (Opcije jezika).
    3. U okviru Installed keyboards (Instalirane tastature) proverite raspored tastature i dodajte odgovarajuću tastaturu ako ne koristite pravu.
  3. Proverite da li je tastatura u dobrom stanju. Uradite sledeće:
    1. U polje za pretragu Windows Search unesite device manager (upravljač uređajima) i pritisnite Enter.
    2. Kliknite na Device Manager (Upravljač uređajima) na listi rezultata. Otvoriće se prozor upravljača uređajima.
    3. Kliknite na ikonu strelice > pored opcije Keyboard (Tastatura) da biste proširili ovaj odeljak.
    4. Dvaput kliknite na tastaturu koja ne radi i proverite status.
    5. Ako ne radi ispravno, izaberite opciju Driver (Upravljački program) sa kartica na vrhu i kliknite na Uninstall device (Deinstaliraj uređaj) da biste deinstalirali uređaj.
    6. Primenite Windows Update da biste automatski instalirali najnoviji upravljački program.
  4. Lepljivi tasteri i filter tasteri moraju da budu onemogućeni. Uradite sledeće:
    • Otvorite meni Start i kliknite na Settings (Postavke) ➙ Accessibility (Pristupačnost) ➙ Keyboard (Tastatura).
    • Onemogućite prekidače Sticky keys (Lepljivi tasteri) i Filter keys (Filter tasteri).
  5. Ponovo pokrenite računar.

Ako pozadinsko osvetljenje tastature ne radi, pokušajte sa sledećim rešenjima da biste utvrdili problem i rešili ga:

  1. Podesite pozadinsko osvetljenje tastature pritiskom na kombinaciju tastera fn + razmak.
  2. Otvorite uslužni program za podešavanje firmvera i pritisnite kombinaciju tastera fn + razmak da biste proverili da li pozadinsko osvetljenje tastature radi. Ako pozadinsko osvetljenje radi u programu za podešavanje firmvera, ažurirajte UEFI/BIOS na najnoviju verziju.
  3. Ažuriranje drajvera tastature:
    1. U polje za pretragu operativnog sistema Windows unesite Device Manager (Upravljač uređajima), a zatim pritisnite Enter.
    2. Kliknite na ikonu strelice pored Keyboards (Tastature) da biste proširili ovaj odeljak.
    3. Kliknite desnim tasterom miša na tastaturu koju želite da ažurirate.
    4. Izaberite Update driver (Ažuriraj upravljački program) i pratite uputstva na ekranu.

Ako zaboravite lozinku za Windows i želite da je resetujete, možete preduzeti sledeće radnje.

  • Uradite sledeće ako ste postavili bezbednosna pitanja.
    1. Kliknite na Reset password (Resetuj lozinku) na ekranu za prijavljivanje nakon unosa netačne lozinke.
      Obratite se administratoru ako ne vidite opciju za resetovanje lozinke.
    2. Pratite uputstva na ekranu da biste postavili novu lozinku.
  • Uradite sledeće ako ste kreirali disk za poništavanje lozinke.
    1. Povežite disk za resetovanje lozinke na USB kompatibilni konektor na računaru.
    2. Pratite uputstva na ekranu da biste resetovali lozinku.
  • Uradite sledeće ako imate administratorski nalog.
    1. Prijavite se na računar pomoću lokalnog administratorskog naloga.
    2. Pratite uputstva na ekranu da biste resetovali lozinku.

  1. Proverite da li koristite odgovarajući adapter za napajanje računara odgovarajuće snage. Adapteri za napajanje računara male snage mogu da izazovu probleme sa punjenjem baterije.
  2. Izađite iz programa sa velikim opterećenjem i ponovo napunite računar. Da biste proverili opterećenje programa koji su aktivni pritisnite ctrl + alt + delete, zatim izaberite Task Manager (Upravljač zadacima) ➙ Processes (Procesi).
  3. Premestite računar na hladno mesto sa dobrom ventilacijom. Na punjenje baterije može da utiče i njena temperatura.
  4. Ažurirajte drajver baterije ili UEFI/BIOS na najnoviju verziju. Da nastavite sa ažuriranjem drajvera ili BIOS-a, izaberite System Update (Ažuriranje sistema) u aplikaciji Lenovo Vantage. Ona će automatski proveriti postoje li ažuriranja koja su vam potrebna.

Resursi za samostalnu pomoć