Koristite funkcije upravljanja napajanjem iz ovog odeljka kako biste postigli najbolju ravnotežu između učinka i uštede energije.
Komplet punjivih baterija
Vaš računar ima ugrađeni komplet punjivih baterija koji omogućava rad na računaru u pokretu. Kada je računar uključen u električnu utičnicu, baterija se puni. Ako računar koristite kada nemate pristup električnoj utičnici, baterija se prazni i snabdeva računarski sistem električnom energijom koja je mu je potrebna za rad.
Bateriju možete da punite kada god želite. Paketi baterija Lenovo računara podržavaju više režima punjenja pogodnih za različite navike korišćenja napajanja. Aktivni režim punjenja baterije možete da promenite u aplikacijama Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager.
Na punjenje baterije utiče i njena temperatura. Preporučeni temperaturni opseg za punjenje baterije je između 10°C (50°F) i 35°C (95°F).
Temperaturu baterije možete proveriti u aplikaciji Lenovo Vantage.
Da biste povećali vek trajanja baterije, kada baterija bude u potpunosti napunjena, mora da se isprazni do 94% ili manje, pre nego što joj bude dozvoljeno ponovno punjenje.
Normalan režim
Normalan režim je osnovni režim punjenja. U normalnom režimu obično je potrebno 2 do 4 sata da se baterija napuni od 0% do 100%.
Režim brzog punjenja
Ako želite da se baterija puni brže nego u normalnom režimu, prebacite punjenje baterije u režim brzog punjenja.
Režim očuvanja baterije
Ako vam je računar stalno uključen u električnu utičnicu, možete da promenite režim punjenja u režim očuvanja baterije. Baterija se u režimu očuvanja neće puniti do kraja. Umesto toga, napunjenost baterije će se zadržavati između 75%–80%. Ovo je korisno za dugoročnu ispravnost baterije.
Ako želite da se baterija u potpunosti napuni pre početka upotrebe, onemogućite režim očuvanja baterije tako što ćete prebaciti režim punjenja baterije na normalan režim ili režim brzog punjenja.
Režim punjenja baterije tokom noći
Neki ljudi imaju ustaljene obrasce korišćenja računara. Kada završe radni dan, baterija računara bude na niskom nivou napunjenosti. Oni uveče priključe računar na punjenje i potrebno im je da baterija bude potpuno napunjena sledećeg jutra, kako bi mogli da isključe računar iz struje i ponesu ga na posao. Ove aktivnosti se dešavaju u približno isto vreme svakog dana. Ako ovo važi za vas, možete da omogućite režim punjenja baterije tokom noći.
Režim punjenja baterije tokom noći utiče na punjenje baterije tokom noćnih sati kada obično spavate. Ako je omogućena, računar redovno prilagođava obrasce punjenja na osnovu informacija o vremenu kada uveče priključite računar na punjenje i kada ga ujutru isključite iz struje. Tokom noći baterija se puni do određenog opsega i zadržava se u tom opsegu duži period, pre nego što se dodatno napuni do 100%. Režim punjenja baterije tokom noći omogućava bezbedno noćno punjenje i koristan je za dugoročnu ispravnost baterije.
- Kada je režim punjenja baterije tokom noći omogućen, ako nekada promenite uobičajeno ponašanje i isključite računar iz struje mnogo ranije nego obično ujutru, možda ćete otkriti da baterija nije u potpunosti napunjena.
- Ako baterija vašeg računara podržava režim punjenja baterije tokom noći, on se može omogućiti u aplikacijama Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager.
Oporavak punog kapaciteta baterije
Ako je računar stalno uključen u električnu utičnicu i baterija se retko prazni, možda neće biti napunjena u potpunosti čak i ako merač baterije prijavljuje da je napunjena 100%. Možete jednostavno da oporavite pun potencijal punjenja baterije, ispraznite je i ponovo napunite.
Korak 1
Isključite računar iz električne utičnice i koristite ga dok napunjenost baterije ne padne ispod 20%.
Korak 2
Uključite računar u električnu utičnicu i napunite bateriju do 100%.
Isključivanje računara
Kada završite sa korišćenjem računara i ne planirate uskoro da nastavite, isključite ga.
Korak 1
Izaberite Start ➙ Power (Napajanje).
Korak 2
Izaberite Shut down (Isključi).
Podešavanje ponašanja dugmeta za napajanje
Podrazumevano, pritiskom na dugme za napajanje, računar ulazi u stanje spavanja. Međutim, na Windows kontrolnoj tabli možete da promenite ponašanje dugmeta za napajanje.
Korak 1
Ukucajte Kontrolna tabla u polje za pretragu Windows i onda pritisnite Enter. Otvorite kontrolnu tablu i pregledajte po velikim ili malim ikonama.
Korak 2
Izaberite Opcije napajanja i ondas kliknite funkciju dugmadi za napajanje.
Postavljanje računara u režim spavanja
Ako morate da prestanete sa korišćenjem računara, ali planirate uskoro da nastavite, možete da ga postavite u režim spavanja. Računar će se brže pokrenuti iz režima spavanja, omogućavajući vam da se vratite tamo gde ste stali sa poslom.
Korak 1
Izaberite Start ➙ Power (Napajanje).
Korak 2
Izaberite Sleep (Stanje spavanja).
Prilagođavanje postavki vremenskih intervala za uštedu energije
Postavljanje odgovarajućih intervala čekanja za ulazak računara u režim spavanja i isključivanje ugrađenog ekrana predstavlja efikasan način smanjenja potrošnje energije računara. Operativni sistem Windows ima podrazumevane postavke vremenskih intervala za te dve stavke koje možete da prilagodite shodno svojim potrebama.
Korak 1
Izaberite Start ➙ Settings (Postavke) ➙ System (Sistem) ➙ Power & battery (Napajanje i baterija) ➙ Screen, sleep, & hibernation timeouts (Vremenski intervali za ekran, stanje spavanja i hibernacije).
Korak 2
Prilagodite postavke.
Na prenosnim računarima možete da postavite različite vremenske intervale za dva scenarija korišćenja: kada je računar uključen u napajanje ili kada radi na bateriju.
Podrazumevane postavke vremenskih intervala za uštedu energije
U operativnom sistemu na računaru podrazumevano su omogućeni sledeći intervali čekanja. Te postavke možete da prilagodite shodno svojim potrebama.
Postavljanje odgovarajućih intervala čekanja je efikasan način smanjenja potrošnje energije računara. Izbegavajte postavljanje preterano dugih intervala čekanja da biste efikasno onemogućili ovu funkciju za uštedu energije.
Tabela 1: Podrazumevane postavke vremenskih intervala za ulazak računara u režim spavanja i isključivanje ekrana
Mera uštede energije |
Status napajanja |
Vremenski interval |
Isključivanje ekrana |
Uključen u napajanje |
5 |
Na bateriju |
3 |
Postavljanje računara u režim spavanja |
Uključen u napajanje |
5 |
Na bateriju |
3 |
Da biste aktivirali računar iz režima spavanja, pritisnite dugme za napajanje ili bilo koje drugo dugme na tastaturi.
Operativni režimi sistema
Lenovo ima nekoliko unapred podešenih režima u kojima računar može da radi. U tim operativnim režimima razlikuju se maksimalne dostupne performanse, potrošnja energije i ograničenje brzine ventilatora hladnjaka. Uzmite u obzir sledeće uslove ako želite da promenite operativni režim:
- okruženje u kojem koristite računar i
- zadatke koji se izvršavaju na računaru
Operativni režim možete da promenite u unapred instaliranim aplikacijama Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager. Kao prečicu možete da koristite i kombinaciju tastera fn + Q.>Na većini Lenovo računara obično su dostupna tri režima. U sledećoj tabeli su navedeni operativni režimi i preporučeni uslovi za svaki režim.
Operativni režimi navedeni u tabeli su opisni i možda neće biti isti kao oni prikazani u aplikaciji.
Tabela 2: Operativni režimi i preporučeni uslovi korišćenja
Operativni režim |
Preporučeni uslovi |
Visoke performanse |
- Računar je uključen u električnu utičnicu.
- Želite najbolje performanse i
- Ne smeta vam ako ventilator pravi malo buke.
|
Automatski (balansirano) |
Planirate da se često prebacujete između različitih računarskih zadataka tokom dužeg vremenskog perioda. |
Ušteda energije (tiho) |
- Računar radi na bateriju ili
- Želite da računar bude što je moguće tiši.
|
U automatskom (balansiranom) režimu računar se dinamički prebacuje između režima visokih performansi i režima uštede energije (tiho) u zavisnosti od zadataka koji se izvršavaju na računaru.
Promenljiva učestalost osvežavanja ekrana (na određenim modelima)
Vaše oči to možda ne primećuju, ali sadržaj prikazan na ekranu računara se stalno osvežava. Učestalost osvežavanja ekrana označava koliko puta u sekundi se osvežava sadržaj ekrana i meri se u hercima (Hz).
Učestalost osvežavanja od 60 Hz je pogodna za najveći broj situacija i energetski je efikasna. Međutim, prilikom prikazivanja video zapisa ili igranja video igara, veća učestalost osvežavanja obično pruža bolje iskustvo gledanja.
Ekrani nekih Lenovo računara podržavaju dvostruko veću učestalost osvežavanja. Kod tih računara možete ručno da prebacite rad ekrana na veću ili manju učestalost osvežavanja. U operativnom sistemu Windows postavke ručnog podešavanja obično možete da pronađete u meniju Settings (Postavke) ➙ System (Sistem) ➙ Display (Ekran). Za promenu učestalosti osvežavanja ekrana možete koristiti i prečicu, kombinaciju tastera fn + R.
Ne podržavaju svi ekrani dvostruku učestalost osvežavanja. Ako ne možete da pronađete postavke za promenu učestalosti osvežavanja ekrana, učestalost osvežavanja ekrana je možda fiksna ili se ne može ručno promeniti.