Značajke upravljanja napajanjem koristite da biste postigli najbolju ravnotežu performansi i uštede energije.
Punjivi baterijski uložak
Vaše računalo sadrži ugrađenu, punjivu bateriju koja omogućuje mobilni rad na računalu. Kada je računalo ukopčano u električnu utičnicu, baterija se puni. Ako se računalom služite kada nemate pristup električnoj utičnici, baterija će se isprazniti radi opskrbe strujom koju računalni sustav zahtijeva za rad.
Bateriju možete napuniti kad god želite. Paketi baterija za računala Lenovo podržavaju više načina punjenja koji su prikladni za različite navike korištenja energije. Aktivni način punjenja baterije možete promijeniti u programu Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager.
Na punjenje baterije utječe i njezina temperatura. Preporučeni raspon temperature za punjenje baterije je između 10 °C (50 °F) i 35 °C (95 °F).
Temperaturu baterije možete provjeriti u programu Lenovo Vantage.
Da bi se maksimalno produljilo trajanje baterije, nakon što se baterija potpuno napuni mora se isprazniti na 94% ili manje prije no što se može ponovno puniti.
Uobičajeni način rada
Uobičajeni način rada najosnovniji je način punjenja. U uobičajenom načinu rada baterija se obično puni od 0% do 100% od dva do četiri sata.
Način brzog punjenja
Ako želite da se baterija puni brže nego u uobičajenom načinu rada, prebacite punjenje baterije u način rada za brzo punjenje.
Način rada za očuvanje
Ako je računalo neprekidno ukopčano u električnu utičnicu, preporučujemo da punjenje baterije prebacite u način rada za očuvanje. U načinu rada za očuvanje baterija se neće puniti do kraja. Umjesto toga, baterija će se zadržati u rasponu 75 – 80%. To je korisno za dugoročno zdravlje baterije.
Ako želite da se baterija napuni do kraja prije no što računalo uzmete na posao, onemogućite način rada za očuvanje prebacivanjem punjenja baterije u uobičajen ili brz način punjenja.
Način rada punjenja baterije tijekom noći
Neki ljudi slijede pravilan uzorak u načinu na koji se služe računalima. Radni dan završavaju tako da je baterija računala na niskoj razini napunjenosti. Noću ukopčaju računala u utičnicu jer žele da do idućeg jutra baterija bude potpuno napunjena kako bi mogli isključiti računalo i ponijeti ga na posao. Te se aktivnosti dogode približno u isto vrijeme svakoga dana. Ako vam to zvuči poznato, razmislite o tome da omogućite način rada punjenja baterije tijekom noći.
Način rada punjenja baterije tijekom noći utječe na punjenje baterije tijekom noći, a to je vrijeme kada obično spavate. Kada je omogućena, računalo redovito prilagođava punjenje na temelju vremena kada ukopčavate računalo navečer i iskopčavate ujutro. Baterija se tijekom noću puni do određenog raspona te se dulje vrijeme drži unutar tog raspona, prije nego što se dodatno napuni do 100%. Način rada punjenja baterije tijekom noći osigurava sigurno punjenje tijekom noći i korisno je za dugotrajno zdravlje baterije.
- Kada je omogućen način rada punjenja baterije tijekom noći, ako jednoga dana prekinete rutinu tako da računalo ujutro iskopčate puno ranije nego obično, baterija možda neće biti napunjena do kraja.
- Ako paket baterija za vaše računalo podržava način rada punjenja baterije tijekom noći, on se može omogućiti u aplikaciji Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager.
Oporavak baterije do punog kapaciteta
Ako je računalo neprekidno ukopčano u električnu utičnicu i baterija se rijetko prazni, moguće je da nije puna do punog kapaciteta čak i kada mjerač baterije prikazuje da je 100% puna. Bateriju možete oporaviti tako da se puni do punog kapaciteta jednostavnim pražnjenjem i ponovnim punjenjem.
1. korak
Iskopčajte računalo i koristite se njime dok napunjenost baterije ne padne ispod 20%.
2. korak
Ukopčajte računalo i napunite bateriju do 100%.
Isključivanje računala
Kada završite s upotrebom računala i ne planirate ga nedugo nakon toga upotrebljavati, isključite ga.
1. korak
Odaberite Start ➙ Power (Uključivanje/isključivanje).
2. korak
Odaberite Shut down (Isključi računalo).
Postavi ponašanje prekidača za napajanje
Prema zadanim postavkama, pritiskom na prekidač za napajanje računalo se postavlja u stanje mirovanja. Međutim, možete promijeniti ponašanje prekidača za napajanje u Upravljačkoj ploči sustava Windows.
1. korak
Otipkajte Upravljačka ploča u Windows okvir za pretraživanje i potom pritisnite Enter. Otvorite upravljačku ploču i postavite prikaz velike ili male ikone.
2. korak
Odaberite mogućnosti uštede energije i potom kliknite da odaberete funkcije prekidača za napajanje.
Prebacivanje računala u stanje mirovanja
Ako se morate prestati koristiti računalom, ali planirate nedugo zatim nastaviti, možete ga prebaciti u stanje mirovanja. Računalo će se brže aktivirati iz stanja mirovanja, pa možete nastaviti tamo gdje ste stali.
1. korak
Odaberite Start ➙ Power (Uključivanje/isključivanje).
2. korak
Odaberite Sleep (Stanje mirovanja).
Podešavanje postavki vremenskog ograničenja radi uštede energije
Postavljanje odgovarajućih vremenskih ograničenja za prebacivanje računala u stanje mirovanja i isključivanje ugrađenog zaslona učinkovit je način smanjenja potrošnje energije računala. Operacijski sustav Windows isporučuje se sa zadanim postavkama vremenskog ograničenja za te dvije stavke, koje možete prilagoditi kako bi bolje odgovarale vašim preferencijama.
1. korak
Odaberite Start ➙ Settings (Postavke) ➙ System (Sustav) ➙ Power & battery (Napajanje i baterija) ➙ Screen, sleep, & hibernation timeouts (Vremena isključivanja za zaslon, mirovanje i hibernaciju).
2. korak
Prilagodite postavke.
Na prijenosnim računalima možete postaviti različito vremensko ograničenje za dva scenarija korištenja: kada je računalo priključeno na napajanje i kada se napaja putem baterije.
Zadane postavke vremenskog ograničenja radi uštede energije
Operacijski sustav na računalu prema zadanom ima omogućene postavke vremenskog ograničenja navedene u nastavku. Te postavke možete prilagoditi u skladu s vlastitim preferencijama.
Postavljanje odgovarajućih postavki vremenskog ograničenja učinkovit je način smanjenja potrošnje energije računala. Ako želite učinkovito onemogućiti ovu značajku uštede energije, izbjegavajte postavljanje iznimno dugih postavki isteka vremena.
Tablica 1: Zadane postavke vremenskog ograničenja za računalo za prebacivanje u stanje mirovanja i isključivanje zaslona
Radnja za uštedu energije |
Status napajanja |
Postavka isteka vremena |
Isključivanje zaslona |
Na napajanju |
5 |
Na bateriji |
3 |
Prebacivanje računala u stanje mirovanja |
Na napajanju |
5 |
Na bateriji |
3 |
Kako biste vratili računalo iz stanja mirovanja pritisnite prekidač za napajanje ili bilo koju tipku na tipkovnici.
Načini rada sustava
Lenovo ima nekoliko unaprijed postavljenih načina na koje računalo može raditi. Maksimalne moguće performanse, potrošnja energije i ograničenje brzine ventilatora hladnjaka ovise o načinima rada. Kada želite promijeniti način rada, razmotrite sljedeće uvjete.
- Okruženje u kojem koristite računalo i
- zadatke koji se izvode na računalu
Način rada možete promijeniti u predinstaliranoj aplikaciji Lenovo Vantage ili Lenovo PC Manager. Kao prečac možete koristiti i kombinaciju tipki fn + Q.>Za većinu računala Lenovo obično su dostupna tri načina rada. U sljedećoj su tablici navedeni načini rada i preporučeni uvjeti za svaki.
Načini rada navedeni u tablici samo su opis i možda nisu isti kao oni koje prikazuje aplikacija.
Tablica 2: Načini rada i preporučeni uvjeti korištenja
Način rada |
Preporučeni uvjeti |
Visoke performanse |
- Računalo je ukopčano u električnu utičnicu.
- Želite najbolje performanse i
- ne marite ako ventilator stvara malo buke.
|
Automatski (balansiran) |
Planirate često mijenjati računalne zadatke tijekom određenog vremena. |
Ušteda energije (tih) |
- Računalo radi na bateriji ili
- želite da računalo bude što tiše.
|
U automatskom (balansiran) načinu rada računalo dinamički prelazi iz načina rada visokih performansi na način rada za uštedu energije (tih) i obrnuto, ovisno o zadacima koje obavljate na računalu.
Prilagodljiva brzina osvježavanja zaslona (za odabrane modele)
Vaše oči možda to ne primjećuju, ali sadržaj prikazan na zaslonu računala stalno se osvježava. Brzina osvježavanja zaslona odnosi se na broj puta u sekundi kada se sadržaj zaslona osvježava i mjeri se u hercima (Hz).
Brzina osvježavanja od 60 Hz prikladna je za većinu situacija i energetski je učinkovita. No kada gledate videozapise ili igrate videoigre, veća brzina osvježavanja obično omogućuje neometano gledanje.
Zasloni nekih računala Lenovo podržavaju dvostruke brzine osvježavanja. Na takvom računalu zaslon možete ručno prebaciti na rad pri većoj ili nižoj brzini osvježavanja. U operacijskom sustavu Windows postavke za ručno podešavanje obično se nalaze u odjeljku Settings (Postavke) ➙ System (Sustav) ➙ Display (Zaslon). Kao prečac možete koristiti i kombinaciju tipki fn + R da biste promijenili brzinu osvježavanja zaslona.
Ne podržavaju svi zasloni dvostruke brzine osvježavanja. Ako ne možete pronaći postavke za promjenu brzine osvježavanja zaslona, brzina osvježavanja zaslona možda je fiksna ili se ne može ručno promijeniti.