Zachovejte si energii
Informace v této části použijte, abyste dosáhli nejlepší rovnováhy mezi výkonem a účinností napájení.
Nabíjecí baterie
Počítač je vybaven vestavěnou nabíjecí baterií, která umožňuje mobilní způsob práce. Když je počítač připojen k elektrické zásuvce, baterie se nabíjí. Jestliže počítač používáte v době, kdy nemáte přístup k elektrické zásuvce, baterie se vybíjí, protože dodává počítači elektřinu potřebnou pro jeho provoz.
Baterii můžete dobít, kdykoli budete chtít. Baterie počítačů Lenovo podporují několik režimů nabíjení, které jsou vhodné pro různé způsoby používání počítače. Aktivní režim nabíjení baterie můžete přepínat v nastavení Lenovo Vantage nebo Lenovo PC Manager.
Nabíjení baterie ovlivňuje také její teplota. Baterii doporučujeme nabíjet při teplotě mezi 10 a 35 °C.
- Teplotu baterie můžete zkontrolovat v programu Lenovo Vantage.
- Chcete-li maximalizovat životnost baterie, jakmile je baterie plně nabitá, musí se vybít na 94 % a méně ještě dříve, než bude povoleno nové nabíjení.
Normální režim
Normální režim je nejzákladnější režim nabíjení. V normálním režimu trvá nabití baterie z 0 % na 100 % obvykle 2 až 4 hodiny.
Režim rychlého nabíjení
Chcete-li, aby se baterie nabila rychleji než v normálním režimu, přepněte nabíjení baterie do režimu rychlého nabíjení. Následující tabulka uvádí odhadovanou dobu potřebnou pro nabití baterie v režimu rychlého nabíjení na úroveň 80 % a 100 %.
Tabulka: Odhadovaná doba nabíjení baterie v režimu rychlého nabíjení
Režim | Doba potřebná k nabití z 0 % na 80 % | Doba potřebná k nabití z 0 % na 100 % |
---|---|---|
Rychlé nabíjení | Méně než 1 hodinu | Méně než 2 hodiny |
Odhadovaná doba nabíjení předpokládá, že se baterie nabíjí, zatímco se počítač nachází v režimu spánku, hibernace nebo ve vypnutém stavu.
Režim ochrany baterie
Pokud je počítač trvale připojen k elektrické zásuvce, zvažte přepnutí nabíjení baterie do režimu ochrany baterie. V režimu ochrany baterie se baterie nenabíjí naplno. Místo toho se nabíjí na 75–80 % kapacity. To prospívá jejímu dlouhodobému stavu.
Chcete-li, aby byla baterie plně nabitá, než si s sebou ponesete počítač do práce, vypněte režim ochrany baterie přepnutím nabíjení baterie do normálního režimu nebo do režimu rychlého nabíjení.
Optimalizace nočního nabíjení
Někteří lidé používají počítač v pravidelném režimu. Na konci pracovního dne je baterie počítače na nízké úrovni nabití. Na noc zapojí počítač do zásuvky a potřebují, aby byla baterie ráno plně nabitá, aby mohli počítač znovu odpojit a vzít si jej do práce. K těmto činnostem dochází každý den přibližně ve stejnou dobu. Pokud máte stejný denní harmonogram, zvažte optimalizaci nočního nabíjení baterie.
Optimalizace nočního nabíjení ovlivňuje nabíjení baterie v noci, tedy v době, kdy obvykle spíte. Je-li tato funkce zapnuta, počítač pravidelně přizpůsobuje chování při nabíjení podle toho, kdy v noci zapojujete počítač do zásuvky a kdy jej ráno odpojujete. Během noci se baterie nabije na určitou míru nabití a po delší dobu je na této úrovni udržována, než je nakonec dobita na 100 %. Optimalizace nočního nabíjení zajišťuje bezpečné nabíjení během noci a přispívá k dlouhodobému udržování baterie v dobrém stavu.
Je-li optimalizace nočního nabíjení zapnutá, může se stát, že pokud některý den zaběhnutý režim porušíte a ráno odpojíte počítač ze zásuvky mnohem dříve než obvykle, nemusí být baterie plně nabitá.
Pokud baterie počítače podporuje optimalizaci nočního nabíjení, můžete tuto funkci povolit v aplikaci Lenovo Vantage nebo Lenovo PC Manager.
Obnova plné kapacity baterie
Pokud je počítač neustále připojen k elektrické zásuvce a baterie se málokdy vybíjí, nemusí být baterie nabita na maximální kapacitu, ani když měřič baterie vykazuje 100 % nabití. Nabití baterie na plnou kapacitu můžete obnovit pouhým vybitím a dobitím baterie.
Nastavení chování tlačítka napájení
Standardně platí, že stisknutím tlačítka napájení počítač přejde do režimu spánku. Chování tlačítka napájení však můžete změnit v Ovládacích panelech systému Windows.
Schéma napájení
Schéma napájení je soubor nastavení pro úsporu energie dostupných pro operační systém. Se schématem napájení můžete nastavit u různých hardwarových komponent časový limit nečinnosti pro přechod na režim nízké spotřeby energie. Výchozí schéma napájení a některá nastavení časového limitu nečinnosti jsou uvedeny níže pro modely počítačů s předinstalovaným systémem Windows.
Uvedená nastavení jsou aktivní, když je počítač připojen do zásuvky. Když je váš počítač vybaven vestavěnou baterií, používá se pro dobu provozu na baterii jiné nastavení časového limitu nečinnosti
- Výchozí schéma napájení Vyvážené
- Vypnutí obrazovky: po 5 minutách
- Přechod počítače do režimu spánku: po 5 minutách
Pro probuzení počítače z režimu spánku stiskněte hlavní vypínač nebo jakoukoliv klávesu na klávesnici.
Změna nebo přizpůsobení schématu napájení
Tato operace je použitelná u počítačů s předinstalovaným Windows.
Provozní režimy systému
Lenovo má předem nastaveno několik režimů, ve kterých může váš počítač pracovat. V jednotlivých režimech se liší nejvyšší dosažitelný výkon, spotřeba energie i omezení rychlosti větráku chlazení. Při přepínání provozních režimů pamatujte na následující faktory.
- Prostředí, kde počítač používáte
- Úlohy spuštěné na vašem počítači
Provozní režim můžete přepnout v předinstalovaných aplikacích Lenovo Vantage nebo Lenovo PC Manager. Jako klávesovou zkratku můžete použít klávesy fn + Q.>U většiny počítačů Lenovo jsou obvykle k dispozici tři režimy. Tabulka uvádí provozní režimy počítače a doporučené podmínky pro jednotlivé režimy.
Názvy provozních režimů uvedené v tabulce jsou popisné, nemusí se shodovat s názvy v aplikacích.
Tabulka: Provozní režimy a jejich doporučené podmínky použití
Provozní režim | Doporučené podmínky |
---|---|
Vysoký výkon |
|
Automatický (Vyvážený) | Máte v plánu po určitou dobu často přepínat mezi jednotlivými úlohami počítače. |
Úspora energie (Tichý) |
|
V režimu Automatický (Vyvážený) počítač dynamicky přepíná mezi režimy Vysoký výkon a Úspora energie (Tichý) na základě toho, jaké úlohy jsou na počítači spuštěny.