Przełącz menu
Przejdź wstecz

Bądź energiczny

Informacje zamieszczone w tej sekcji pomogą uzyskać najlepszą równowagę między wydajnością a energooszczędnością.

Akumulator

Komputer jest wyposażony we wbudowany akumulator, dzięki czemu możesz korzystać z niego w terenie. Gdy komputer jest podłączony do gniazda elektrycznego, akumulator jest ładowany. Jeśli komputer nie ma dostępu do gniazda elektrycznego, akumulator rozładuje się i nie będzie dostarczać energii elektrycznej wymaganej do działania komputera.

Akumulator można ładować w dowolnym czasie. Akumulatory komputerów Lenovo obsługują wiele trybów ładowania dostosowanych do różnych wzorców użytkowania. Aktywny tryb ładowania akumulatora można przełączać w programach Lenovo Vantage lub Lenovo PC Manager.

Temperatura akumulatora również ma wpływ na przebieg jego ładowania. Zalecany zakres temperatur do ładowania akumulatora wynosi od 10°C (50°F) do 35°C (95°F).

  • Temperaturę akumulatora można sprawdzić w programie Lenovo Vantage.
  • W celu maksymalnego wydłużenia czasu pracy akumulatora po jego całkowitym naładowaniu należy poczekać do spadku poziomu jego naładowania do maksymalnie 94% przed ponownym podłączeniem go do ładowania.

Tryb normalny

Tryb normalny to najbardziej podstawowy tryb ładowania. W trybie normalnym ładowanie akumulatora od 0% do 100% zajmuje zwykle od 2 do 4 godzin.

Tryb szybkiego ładowania

Jeśli chcesz, aby akumulator ładował się szybciej niż zwykle, przełącz tryb ładowania akumulatora na tryb szybkiego ładowania.

Tryb oszczędzania

Jeśli komputer jest stale podłączony do gniazda elektrycznego, warto przełączyć jego tryb ładowania na tryb oszczędzania. W trybie oszczędzania akumulator nie jest ładowany do pełnego poziomu. Zamiast tego poziom naładowania akumulatora jest utrzymywany na poziomie 75–80%. Wpływa to korzystnie na długoterminową kondycję akumulatora.

Jeśli chcesz w pełni naładować akumulator przed zabraniem komputera do pracy, wyłącz tryb oszczędzania, zmieniając tryb ładowania na normalny lub szybki.

Optymalizacja nocnego ładowania

Niektóre osoby korzystają z komputerów zgodnie z określonym, regularnym wzorcem. Gdy kończą pracę na komputerze, poziom naładowania akumulatora jest niski. Osoby takie podłączają komputer do zasilania na noc, by naładować jego akumulator i móc rano odłączyć komputer od zasilania i zabrać go do pracy. Czynności te są zwykle wykonywane o podobnej porze dnia. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ włączenie optymalizacji nocnego ładowania akumulatora.

Optymalizacja nocnego ładowania wpływa na sposób ładowania akumulatora w godzinach nocnych, czyli w czasie, gdy zwykle już śpisz. Gdy ta funkcja jest włączona, komputer regularnie dostosowuje proces ładowania na podstawie czasu podłączania komputera do zasilania na noc oraz jego porannego odłączania od zasilania. W godzinach nocnych akumulator jest ładowany w określonym zakresie, po czym poziom naładowania zostaje utrzymany na danym poziomie przez dłuższy czas, zanim nastąpi naładowanie do poziomu 100%. Optymalizacja nocnego ładowania umożliwia bezpieczne ładowanie w godzinach nocnych i wpływa korzystnie na utrzymanie dobrego stanu akumulatora przez okres eksploatacji urządzenia.

Jeśli po włączeniu optymalizacji nocnego ładowania któregoś dnia zmienisz swój sposób pracy poprzez odłączenie komputera szybciej niż wynikałoby to z harmonogramu opracowanego na podstawie Twoich nawyków, może się okazać, że akumulator nie będzie w pełni naładowany.

Jeśli akumulator komputera obsługuje funkcję optymalizacji nocnego ładowania, funkcję tę można włączyć w programach Lenovo Vantage lub Lenovo PC Manager.

Odzyskiwanie pełnej pojemności akumulatora

Jeśli komputer jest stale podłączony do gniazda elektrycznego, a akumulator rzadko się rozładowuje, wykorzystanie jego pełnej pojemności może nie być możliwe nawet, jeśli wskaźnik akumulatora sygnalizuje naładowanie do poziomu 100%. Pełną pojemność ładowania akumulatora można odzyskać, rozładowując i ponownie ładując akumulator.

Krok 1
Odłącz komputer i używaj go do czasy, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 20%.
Krok 2
Podłącz komputer do zasilania i ładuj go do czasu, gdy poziom naładowania akumulatora wyniesie 100%.

Ustawianie zachowania przycisku zasilania

Domyślnie naciśnięcie przycisku zasilania przełącza komputer w tryb uśpienia. Możesz jednak zmienić zachowanie przycisku zasilania w Panelu sterowania systemu Windows.

Krok 1
Wpisz Panel sterowania w polu wyszukiwania systemu Windows, a następnie naciśnij klawisz Enter. Otwórz Panel sterowania i przełącz widok na duże lub małe ikony.
Krok 2
Wybierz opcje zasilania, an następnie kliknij opcję Wybierz działanie przycisku zasilania.

Plan zasilania

Plan zasilania stanowi zbiór ustawień umożliwiających oszczędzanie energii, udostępnianych przez system operacyjny. Plan zasilania pozwala ustawić limity czasu bezczynności dla różnych elementów sprzętu, aby uruchomić niski stan poboru mocy. Poniżej wskazano domyślny plan zasilania i niektóre ustawienia limitu czasu bezczynności dla modeli komputerów z fabryczną instalacją Windows.

Wskazane ustawienia są aktywne, kiedy komputer jest podłączony do gniazdka elektrycznego. Jeżeli komputer ma wbudowany akumulator, będzie miał inny zbiór ustawień limitów czasu bezczynności, które uruchomią się, kiedy komputer będzie pracować na baterii.

  • Domyślny plan zasilania: Zrównoważony
  • Wyłączenie ekranu: po 5 minutach
  • Przejście komputera w trybie uśpienia: po 5 minutach

Aby przebudzić komputer ze stanu uśpienia, należy wcisnąć przycisk zasilania lub dowolny klawisz na klawiaturze.

Zmiana lub konfiguracja planu zasilania

Ta funkcja dotyczy komputerów z fabryczną instalacją Windows.

Krok 1
Wpisz plan zasilania w polu wyszukiwania systemu Windows, a następnie naciśnij klawisz Enter.
Krok 2
Dostosuj plan zasilania do swoich preferencji.

Tryby pracy systemu

Firma Lenovo fabrycznie skonfigurowała kilka trybów pracy komputera. Maksymalna możliwa do uzyskania wydajność, pobór energii i limit prędkości wentylatora radiatora mogą się różnić w zależności od trybu pracy. Wybierając tryb pracy, należy wziąć pod uwagę następujące warunki.

  • Środowisko, w którym używasz komputera
  • Zadania uruchomione na komputerze

Tryb pracy możesz zmienić w preinstalowanej aplikacji Lenovo Vantage lub Lenovo PC Manager. Jako skrót możesz także użyć kombinacji klawiszy Fn + Q.W przypadku większości komputerów Lenovo dostępne są trzy tryby pracy. W poniższej tabeli przedstawiono tryby pracy i zalecane warunki mające zastosowanie do każdego z nich.

Tryby pracy wymienione w tabeli zostały przedstawione opisowo i mogą różnić się od trybów wyświetlanych w aplikacji.

Tabela: Tryby pracy i zalecane warunki korzystania z nich

Tryb pracy Zalecane warunki
Wysoka wydajność
  • Komputer jest podłączony do gniazda elektrycznego.
  • Chcesz uzyskać najlepszą wydajność
  • Fakt, że wentylator działa nieco głośniej, nie stanowi dla Ciebie problemu.
Automatyczny (zrównoważony) Planujesz przez dłuższy czas często przełączać się między różnymi zadaniami uruchamianymi na komputerze.
Oszczędzanie energii (cichy)
  • Komputer jest zasilany przez akumulator; lub
  • Chcesz, aby komputer działał jak najciszej.

W trybie automatycznym (zrównoważonym) komputer dynamicznie przełącza się między trybem Wysoka wydajność a trybem Oszczędzanie energii (cichy) w zależności od tego, jakie zadania są uruchomione na komputerze.