Az UEFI BIOS az első program, amely a számítógép bekapcsolásakor elindul. A számítógép bekapcsolásakor az UEFI BIOS öntesztet végez, amely során azt ellenőrzi, hogy a számítógép különböző eszközei működnek-e.
Indítsa újra a számítógépet. Amikor megjelenik az emblémát tartalmazó képernyő, az UEFI BIOS menüjébe történő belépéshez nyomja le az F1 billentyűt.
A következő billentyűk megnyomásával navigálhat az UEFI BIOS kezelőfelületén:
Az indítási sorrend ideiglenes módosítása:
Az UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) BIOS (Basic Input/Output System) programban is állíthat be jelszavakat a számítógép biztonságának növelése érdekében.
A jogosulatlan hozzáférés megakadályozása érdekében az UEFI BIOS-ban megadhat bekapcsolási jelszót, felügyeleti jelszót, rendszerfelügyeleti jelszót vagy NVMe-jelszót. Az alvó állapotban lévő számítógép felébresztéséhez nincs szükség UEFI BIOS-jelszóra.
Bekapcsolási jelszó
Ha beállítja a bekapcsolási jelszót, a számítógép minden egyes bekapcsolásakor megjelenik a képernyőn egy ablak. A számítógép használatához meg kell adni a helyes jelszót.
Felügyeleti jelszó
A felügyeleti jelszó megvédi az UEFI BIOS-ban tárolt rendszerinformációkat. Az UEFI BIOS menü megjelenésekor adja meg a megfelelő felügyeleti jelszót a megjelenő ablakban. Az Enter lenyomásával átugorhatja a jelszó megadását. Ekkor azonban nem módosíthatja az UEFI BIOS rendszerkonfigurációs beállításainak a többségét.
Ha felügyeleti és bekapcsolási jelszót is állított be, akkor a gép indításakor a felügyeleti jelszóval is beléphet. A felügyeleti jelszó felülírja a bekapcsolási jelszót.
Rendszerfelügyeleti jelszó
A rendszerfelügyeleti jelszó a felügyeleti jelszóhoz hasonlóan védi az UEFI BIOS-ban tárolt rendszerinformációkat, de alapértelmezés szerint alacsonyabb jogosultsággal rendelkezik. A rendszerfelügyeleti jelszó a Lenovo client-management interfész segítségével az UEFI BIOS-menüben vagy a Windows Management Instrumentation (WMI) eszközön keresztül állítható be.
A rendszerfelügyeleti jelszónál engedélyezheti, hogy a felügyeleti jelszó által biztosított a jogosultságokkal rendelkezzen a biztonsági funkciók vezérléséhez. A rendszerfelügyeleti jelszó jogosultságainak testreszabása az UEFI BIOS menüben:
Ha felügyeleti jelszót és rendszerfelügyeleti jelszót is beállított, a felügyeleti jelszó felülírja a rendszerfelügyeleti jelszót. Ha rendszerfelügyelet jelszót és bekapcsolási jelszót is beállított, a rendszerfelügyeleti jelszó felülírja a bekapcsolási jelszót.
NVMe-jelszavak
A NVMe-jelszó megakadályozza, hogy jogosulatlan felhasználók férjenek hozzá a tárolómeghajtón levő adatokhoz. Ha NVMe-jelszót állít be, a rendszer kérni fogja a jelszót minden alkalommal, amikor Ön megpróbálja elérni a tárolómeghajtót.
Amikor a rendszer kéri a NVMe-jelszót, az F1 billentyű lenyomásával tud váltani a rendszergazdai NVMe-jelszó és a felhasználói NVMe-jelszó között.
Megjegyzések: A NVMe-jelszó nem használható a következő esetekben:
Mielőtt elkezdené, nyomtassa ki az utasításokat.
Jegyezze fel a jelszavakat, és tárolja őket biztonságos helyen. Ha elfelejti valamelyik jelszót, akkor az esetleges javításokat nem fedezi a jótállás.
Mi a teendő, ha elfelejti a bekapcsolási jelszót
Ha elfelejti a bekapcsolási jelszót, hajtsa végre a következőket a bekapcsolási jelszó eltávolításához:
Mi a teendő, ha elfelejti a NVMe-jelszót
Ha elfelejti az NVMe-jelszót (egy jelszó), esetleg mind a felhasználói, mind a rendszergazdai NVMe-jelszót (két jelszó), a Lenovo nem tudja a jelszavakat alaphelyzetbe állítani, illetve nem tudja helyreállítani az adatokat a belső tárolómeghajtóról. A tárolómeghajtó cseréjéhez a Lenovo hivatalos szervizszolgáltatójától kérhet segítséget. Az alkatrészek és a szolgáltatás árát Önnek kell kifizetnie. Ha a tárolómeghajtó CRU (vásárló által cserélhető egység), akkor a Lenovótól új tárolómeghajtót vásárolhat, majd személyesen is kicserélheti a meghajtót. A CRU-nak számító tárolómeghajtók listája, illetve a csere menete a következő helyen tekinthető meg: „A CRU-k cseréje”.
Mi a teendő, ha elfelejti a felügyeleti jelszót
Ha a felügyeleti jelszót felejti el, nincs szervizeljárás a jelszó eltávolítására. A Lenovo hivatalos szervizszolgáltatójától kell segítséget kérnie, hogy kicseréltesse az alaplapot. Az alkatrészek és a szolgáltatás árát Önnek kell kifizetnie.
Mi a teendő, ha elfelejti a rendszerfelügyeleti jelszót
Ha elfelejti a rendszerfelügyeleti jelszót, hajtsa végre a következőket a rendszerfelügyeleti jelszó eltávolításához:
Az ujjlenyomat bekapcsolási jelszóhoz és NVMe-jelszóhoz történő társításához tegye a következőket:
A számítógép újraindítását követően az ujjlenyomattal anélkül jelentkezhet be, hogy meg kellene adnia a Windows-jelszót, a bekapcsolási jelszót vagy a NVMe-jelszót. A beállítások módosításához nyomja meg az F1 billentyűt, ekkor a rendszer belép az UEFI BIOS menüjébe, majd válassza a Security ➙ Fingerprint elemet.
Figyelem: Ha mindig ujjlenyomattal jelentkezik be a számítógépre, előfordulhat, hogy elfelejti jelszavait. Ezért jegyezze fel a jelszavakat, és tárolja őket biztonságos helyen.
Az UEFI BIOS tevékenységektől függően a következő BIOS-eseménynapló bejegyzések jelenhetnek meg a képernyőn. Minden bejegyzés tartalmazza a dátumot, az időpontot és az esemény leírását.
Ez a funkció lehetővé teszi az UEFI BIOS visszaállítását a gyári, alapértelmezett állapotba, beleértve az összes UEFI BIOS beállítást és belső adatot. Segít a felhasználói adatok törlésében, ha ki akarja dobni a számítógépet, vagy más célra szeretné használni.
Megjegyzés: Ha véglegesen letiltja az Intel AMT control és az Absolute Persistence(R) Module lehetőségeket az UEFI BIOS-ban, ezeket nem tudja visszaállítani, még akkor sem, ha visszaállítja a rendszert a gyári, alapértelmezett állapotba.
A rendszer visszaállítsa a gyári, alapértelmezett állapotba
Megjegyzés: Az inicializálási folyamat megkövetelheti, hogy a képernyő üres legyen. Ez normális, és nem szabad megszakítania a folyamatot.
Ha az UEFI BIOS megsérül, vagy ha rosszindulatú támadás éri, képes az önhelyreállításra, és a számítógépet vissza tudja állítani az utolsó sérülésmentes és biztonságos biztonsági mentésből. Ez a funkció védi a számítógép adatait.
Az UEFI BIOS önhelyreállítása során előfordulhat, hogy a képernyő üres lesz. Az ESC, az F1 és az F4 LED-jelzőfényeinek felvillanásai mutatják a folyamat előrehaladását. A részletek a következő táblázatban láthatók.
Megjegyzés: Ne szakítsa meg a folyamatot a főkapcsoló megnyomásával. Várjon pár percet, amíg megjelenik a logót megjelenítő képernyő.
Villogási módok | Az önhelyreállítás előrehaladása |
---|---|
Az Esc LED-jelzőfénye villog | 0%−32% |
Az Esc és az F1 LED-jelzőfénye egyszerre villog | 33%−65% |
Az Esc, az F1 és az F4 LED-jelzőfénye egyszerre villog | 66%−100% |
Új program, eszközillesztő vagy hardvereszköz telepítésekor előfordulhat, hogy frissíteni kell az UEFI BIOS-t.
Töltse le és telepítse a legújabb UEFI BIOS frissítési csomagot az alábbi módszerek egyikével:
Az UEFI BIOS programmal kapcsolatos további információkért látogasson el a számítógépre vonatkozó tudásbázisba: https://pcsupport.lenovo.com.
A számítógép támogatja a FIDO (Fast ID) online hitelesítést, amely a jelszóalapú hitelesítés alternatívájaként működik, és segíti a jelszó nélküli hitelesítést. Ez az új BIOS funkció csak akkor működik, ha a bekapcsolási jelszó be van állítva az UEFI BIOS-ban, és a FIDO2 USB eszköz regisztrálva van a ThinkShield™ Passwordless Power-On Device Manager menüpontban. Ezzel a funkcióval a számítógép bekapcsolásához megadhatja a bekapcsolási jelszót, vagy használhatja a regisztrált USB FIDO2 eszközt.
A FIDO2 USB-eszköz regisztrálása a ThinkShield™ Passwordless Power-On Device Manager
Megjegyzések:
Bejelentkezés a rendszerbe Jelszó nélküli bekapcsolási hitelesítéssel
Megjegyzés: 60 másodpercen belül be kell helyeznie a FIDO2 eszközt vagy meg kell adnia a bekapcsolási jelszót. Ellenkező esetben a számítógép automatikusan leáll.
Ez a szakasz a Windows operációs rendszer és az eszközillesztő programok telepítésére vonatkozó utasításokat tartalmazza.
Windows operációs rendszer telepítése
A Microsoft folyamatosan frissíti a Windows operációs rendszert. Egy adott Windows-verzió telepítése előtt ellenőrizze a Windows-verzió kompatibilitási listáját. További információ: Lenovo windows támogatás.
Figyelem:
Az eszköz-illesztőprogramok telepítése
Ha azt tapasztalja, hogy egy eszköz nem megfelelően működik, vagy szeretne új eszközt hozzáadni, célszerű letöltenie a legfrissebb illesztőprogramot. Így biztos lehet benne, hogy az eszközillesztő nem okoz problémát. Töltse le és telepítse a legfrissebb illesztőprogramot az alábbi utasításokat követve: